Monedhë

Kategoritë

2 javë më parë

Dy kompani Evropiane të internetit satelitor shkrihen për të konkurruar me SpaceX Starlink

Kompanitë pritet të kenë 1.2 miliardë euro të ardhura së bashku për vitin fiskal 2022-23.

Operatorët e internetit satelitor OneWeb dhe Eutelsat kanë vendosur të shkrihen në një kompani të vetme në përpjekje për të rivalizuar Starlink të SpaceX.

Shkrirja do të jetë subjekt i aprovimit nga autoritetet rregullatorë dhe aksionerët e Eutelsat, ndërsa finalizimi i saj mund të ndodhë vetëm në mesin e 2023.

Marrëveshja vlerëson OneWeb me 3.4 miliardë dollarë. Aksionerët e OneWeb dhe Eutelsat do të kenë secili gjysmën e aksioneve të kompanisë së re të kombinuar.

Eutelsat numëron 36 satelitë në orbitën e lartë të Tokës që do të kombinohen me satelitët e orbitës së ulët të OneWeb për të ofruar internet nga qiejt. Aktualisht OneWeb ka 428 satelitë në orbitë nga 648 të planifikuar për ndërtimin e rrjetit.

Kompanitë pritet të kenë 1.2 miliardë euro të ardhura së bashku për vitin fiskal 2022-23. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L