Monedhë

Kategoritë

3 javë më parë

iPhone 14 Pro: 15% më shumë fuqi procesorike dhe 30% grafike

Ekspertët presin një rritje performance mes 25 deri në 30% të grafikave të A16 ndërsa një rritje me 15% të performancës së procesorit.

Modeli bazë i iPhone 14 do të qëndrojë me çipin e vjetër A15 ndërsa modelet Pro do të kalojnë në A16 sipas shumë burimeve të industrisë.

Një gjë e tillë do të thotë se performanca e iPhone 14 Pro ka për të qenë konsiderueshëm më e lartë sesa e modeleve bazë.

Sipas raportimeve modelet Pro gjithashtu do të kenë memorie RAM më të shpejtë, konkretisht LPDRR5 përkundër LPDDR4 të iPhone 14.

Ekspertët presin një rritje performance mes 25 deri në 30% të grafikave të A16 ndërsa një rritje me 15% të performancës së procesorit.

Që prej vitit të kaluar me modelin A15, çipet e Apple kanë kaluar në arkitekturën 5-nanometër të TSMC. Por për çfarë do ta përdorë iPhone 14 Pro gjithë fuqinë e procesorit të ri?

Fuqia procesorike dhe grafika e çipit ka një rol të rëndësishëm për të luajtur në regjistrimin e videove 8K me kamerën 48-megapiksel. Gjithashtu kalimin nga LPDDR4X në LPDDR5 do të përmirësojë gjerësinë e bandës së memories me 50% me një impakt shumë pozitiv në efikasitetin e energjisë. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L