Monedhë

Kategoritë

2 muaj më parë

Meta, Microsoft dhe Epic bashkojnë forcat për metaverse

Google gjithashtu mungon në këtë listë ndërsa po punon me një pajisje AR me emrin e koduar Project Iris. Niantic apo Roblox gjithashtu mungojnë.

Meta, Microsoft dhe Epic bashkojnë forcat për metaverse

Një grup kompanish përfshirë disa emra të mëdhenj të teknologjisë dhe internetit kanë bashkuar forcat për të zhvilluar standardet e metaverse.

Organizata quhet Metaverse Standards Forum dhe bashkëthemeluesit e saj janë Meta, Microsoft, Huawei, Nvidia, Qualcomm, Sony, Epic Games, Unity dhe Adobe.

Një kompani që i mungon kësaj liste është padyshim Apple. Shumë raportime flasin se Apple pritet të lançojë një pajisje të saj të realitetit virtual ose të shtuar dhe synon të bëhet një lojtar madhor në metaverse kur pajisja të bëhet e disponueshme.

Google gjithashtu mungon në këtë listë ndërsa po punon me një pajisje AR me emrin e koduar Project Iris. Niantic apo Roblox gjithashtu mungojnë.

Megjithatë kompanitë nuk kanë asnjë pengesë si bashkohen kësaj organizate. Metaverse do të ishte një sukses vetëm nëse kompanitë, veçanërisht ato të mëdhatë e adoptojnë. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L
 
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 8%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Watch S1 Active

18,490 L
Kurseni: 1,500 L
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP 255 G8 15.6″, AMD

33,990 L39,990 L
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Lenovo V15-IGL 15.6″, 8GB, 128GB/256GB SSD, Cel-N4020

32,990 L37,990 L