Monedhë

Kategoritë

1 muaj më parë

Një detaj i ri rreth procesorëve Intel do të thotë telashe për AMD

Është një lajm i madh sepse DDR5 është diçka e re për industrinë dhe kostoja e saj është ende e lartë.

Një detaj i ri rreth procesorëve Intel do të thotë telashe për AMD

Intel dheAMD po përgatiten për një përplasje të vërtetë këtë vit që nuk është parë prej vitesh në industri. Gjenerata e 13-të e procesorëve Intel me emrin e koduar “Raptor Lake” do të përballet me seritë 7000 të AMD Zen 3 dhe të dy konkurrentët premtojnë rritje performance serioze.

Detajet rreth procesorëve të rinj po shfaqen ngadalë përmes një kombinimi informacionesh zyrtare dhe rrjedhjesh të paautorizuara.

Raptor Lake pritet të sjellë një rritje të konsiderueshme të performancës krahasuar me gjeneratën aktuale Alder Lake dhe një slide i kompanisë gjatë një workshopi në Kinë zbulon se këta të fundit do të mbështetin memorien DDR4 dhe DDR5.

Ndërsa ishte e qartë se dy linjat e procesorëve do të ofronin mbështetje për memorien DDR5, Intel ndryshe nga AMD do të mbështetë edhe memorien DDR4.

Është një lajm i madh sepse DDR5 është diçka e re për industrinë dhe kostoja e saj është ende e lartë.

Aktualisht AMD po vuan përballë Intel që arriti një sukses të madh me gjeneratën e 12-të të procesorëve. Ende për ata që janë në buxhet AMD mbetet një opsion i mirë ndërsa Ryzen 5 5600X po shitet nën 200 dollarë.

AMD do të detyrojë të gjithë ata që blejnë një çip Ryzen 7000 të përdorin RAM DDR5 duke i bërë procesorët e saj më pak tërheqës për ata konsumatorë që nuk duan të shpenzojnë pa kriter.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 8%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Watch S1 Active

18,490 L
Kurseni: 1,500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L
 
- 20%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 725 G4 12″, 8GB, 120GB SSD, AMD Pro

22,490 L
Kurseni: 5,500 L
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP 255 G8 15.6″, AMD

33,990 L39,990 L
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Lenovo V15-IGL 15.6″, 8GB, 128GB/256GB SSD, Cel-N4020

32,990 L37,990 L
- 11%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Redmi 9A

11,990 L
Kurseni: 1,500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L