Monedhë

Kategoritë

3 javë më parë

Një zbulim i ri shkencor mund ti japë fund nxehtësisë së çipeve

Megjithatë sipas hulumtuesve më shumë punë duhet për të kuptuar nëse arsedini i boronit kubik mund të bëhet praktik, ekonomike dhe të zëvendësojë salikonin.

Silikoni mund të jetë standardi de-fakto i çipeve kompjuterikë, por së shpejti mund të ndryshojë nëse një hulumtim i ri nga MIT, Universiteti i Houston dhe institucione të tjera duhet të besohet.

Arsenidi i boronit kubik, një material kimik i krijuar nga kombinimi i boronit dhe arsenikut, mund të jetë një përçues më i mirë duke kapërcyer disa prej dobësive të salikonit kur bëhet fjalë për ndjeshmërinë ndaj nxehtësisë.

Hulumtimi i publikuar në Science thotë se arsedini i boronit kubik ka “përçueshmërinë e tretë më të lartë se çdo material tjetër pas diamantit dhe nitridit të boronit kubik.”

Megjithatë sipas hulumtuesve më shumë punë duhet për të kuptuar nëse arsedini i boronit kubik mund të bëhet praktik, ekonomike dhe të zëvendësojë salikonin.

Por edhe në të ardhmen e afërt, materiale mund të gjejë përdorim ku aspektet e tij mund të bëjnë diferencën sipas hulumtuesve.

Nuk është ky i vetmi material që mund të zëvendësojë salikonin një ditë. Hulumtuesit e Universitetit të Ilinois kanë ndërtuar procesorë 4-bit dhe 8-bit duke përdorur plastikë me një nivel suksesi prej 81%, të paktën për modelet 4-bit.

Arsenidi i galiumit ndërtuar nga galiumi dhe arseniku, përdoret gjerësisht tek lazerët si alternativë e salikonit.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 11%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Citycoco Canada Electric Motorcycle

159,990 L
Kurseni: 20,000 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L