Monedhë

Kategoritë

1 javë më parë

Procesorët e rinj AMD shkojnë për laptopët “low-cost”

Teknikisht janë çipet e para të serive Ryzen 7000 për platformat mobile të AMD. Tre të parët janë Ryzen 5 7520U, Ryzen 3 7320U dhe Ahtlon Gold 7220U.

Procesorët e rinj AMD shkojnë për laptopët “low-cost”

AMD prezantoi sot modelet e reja të procesorëve për laptopët Ryzen 7020 dhe Athlon 7020. Çipet, të cilët konkurrojnë me Core i3, do të shkojnë për pajisje me konsum të ulët energjie që AMD i quan laptopë “të përditshëm.”

Teknikisht janë çipet e para të serive Ryzen 7000 për platformat mobile të AMD. Tre të parët janë Ryzen 5 7520U, Ryzen 3 7320U dhe Ahtlon Gold 7220U.

Të tre kanë një TDP prej 8-15 vat dhe grafikat Radeon 610M. Dy modelet Ryzen kanë 6MB cache dhe 4 bërthama me 8 threads ndërsa Athlon ka 2 bërthama dhe 4 threads. Çipet janë ndërtuar mbi arkitekturën “Zen 2” 6-nanometër.

Zen 2 nuk është një arkitekturë e re dhe është lançuar në 2019-ën. Këto çipe do të shkojnë vetëm për laptopët me kosto të ulët. Acer Aspire 3 është një laptop që do të ketë këto çipe dhe kushton afro 400 dollarë.

AMD pretendon se çipet ofrojnë 12 orë jetëgjatësi baterie dhe thotë se mundin Core i3 në produktivtet dhe performancë me shumë aplikacione. Ndërsa Radeon 610M do të ofrojë eksperiencë gaming më të mirë që kemi parë në një laptopë buxhetor.

Normalisht një laptop i kësaj kategorie nuk blihet për gaming.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 11%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Dell Latitude E5470 14″, 8GB, 130GB SSD, Core i5

23,990 L
Kurseni: 3,000 L
- 22%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Dji Osmo Pocket 2

34,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 52%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Doogee DG Venus Smartwatch

3,390 L
Kurseni: 3,600 L
- 17%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Dreamlight PRO

23,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Brother MFP Laser Printer MFCL2712DWYJ1

26,990 L
Kurseni: 3,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Brother Mono Laser Printer HL-6180DW

53,990 L
Kurseni: 6,000 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Classic Backpack

1,490 L
Kurseni: 1,000 L