Monedhë

Kategoritë

2 muaj më parë

Samsung bëhet kompania e parë që fillon prodhimin e çipeve 3-nanometër

Muajin e kaluar presidenti Amerikan Joe Biden vizitoi një fabrikë të Samsung në Pyeongtaek për të demonstruar teknologjinë e Samsung.

Samsung bëhet kompania e parë që fillon prodhimin e çipeve 3-nanometër

Samsung pritet të fillojë prodhimin në masë të procesorëve 3-nanometër këtë javë sipas agjencisë së lajmeve Yonhap News.

Kjo do të thotë se kompania do të kalojë përpara TSMC e cila pritet të fillojë prodhimin e çipeve 3-nanometër në gjysmën e parë të këtij viti.

Nyja 3-nanometër e Samsung do të sjellë 35% reduktim të pllakës së procesorit, 30% më shumë performancë dhe 50% më pak konsum energji krahasuar me arkitekturën 5-nanometër.

Kjo e fundit është përdorur në çipet Snapdragon 888 dhe Eynos 2100. Muajin e kaluar presidenti Amerikan Joe Biden vizitoi një fabrikë të Samsung në Pyeongtaek për të demonstruar teknologjinë e Samsung.

Vitin e kaluar kompania ishte në bisedime për të ndërtuar një fabrikë 10 miliardë dollarëshe për procesorët 3-nanometër në Teksas. Ky investim tashmë është rritur në 17 miliardë dollarë dhe pritet të fillojë operacionet në 2024.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L
 
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
OFERTË ONLINE

AirPods 3rd Generation

20,990 L