Monedhë

Kategoritë

2 muaj më parë

Samsung ka 50 milionë smartfonë të pa shitur në stok

Një raport thotë se Samsung ka 50 milionë smartfonë të ngelur në stok.

Samsung ka 50 milionë smartfonë të pa shitur në stok

Tregu global i smartfonëve pritet të shënojë një rënie ndërsa frika për një recension ekonomik botëror po shtohet.

Siç duket Samsung është ndër të parët që po ndien këtë krizë të re. Një raport thotë se Samsung ka 50 milionë smartfonë të ngelur në stok.

Këta telefonë nuk janë shitur dhe po qëndrojnë në stoqet e distributorëve të Samsung. Kompania kishte parashikuar 270 milionë smartfonë të shitur në 2022 dhe 50 milionë është afro 18% e saj.

Normalisht stoku i pa shitur i smartfonëve është rreth 10%. Është një tregues se Samsung po përballet me kërkesë më të ulët për smartfonë sesa kishte parashikuar. Edhe pse mund të mendoni se janë smartfonët me kosto të lartë ata që nuk janë shitur, e kundërta ka ndodhur edhe janë modelet e rangut të mesëm Galaxy A që kanë ngelur në stok.

Raportohet se kompania prodhonte mesatarisht 20 milionë smartfonë të rinj çdo muaj nga Janari në Shkurt të 2022. Në Maj ky kapacitet prodhimi u ul në 10 milionë njësi ndërsa po muajin e kaluar u raportua se Samsung do të shkurtojë prodhimin me 30%. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

OFERTË ONLINE

AirPods 3rd Generation

20,990 L
 
- 8%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Watch S1 Active

18,490 L
Kurseni: 1,500 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L
 
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L
- 20%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 725 G4 12″, 8GB, 120GB SSD, AMD Pro

22,490 L
Kurseni: 5,500 L
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP 255 G8 15.6″, AMD

33,990 L39,990 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L