Monedhë

Kategoritë

3 javë më parë

Shitjet e lojërave dhe konsolave të Sony larg pritshmërive

Sony nuk komentoi parashikimet e shitjeve të konsolave por tha se në tre mujorin e dytë të vitit kishte shitur 2.4 milionë njësi nga 2.3 milion një vit më parë.

Në fund të këtij viti fiskal Sony paralajmëroi se shitjet e PlayStation do të jenë 18 milionë pasi shiti 11.5 milionë në 2021.

Kompania gjithashtu priste rritje të konsiderueshme të ardhurash. Por në raportin më të fundit financiar kompani rishikoi parashikimet dhe fitimi i saj pritet të jetë 16% më ulët për shkak të rënies së shitjeve të titujve të lojërave.

Sony nuk komentoi parashikimet e shitjeve të konsolave por tha se në tre mujorin e dytë të vitit kishte shitur 2.4 milionë njësi nga 2.3 milion një vit më parë.

Deri më sot janë shitur në total 21.7 milionë konsola PlayStation 5. Kompanisë i duhet të shesë mbi 5 milionë njësi mesatarisht për çdo tremujorë në vijim për të qenë brenda parashikimeve.

Në Maj kompania tha se do të rriste prodhimin për të përballuar kërkesën për PlayStation 5. Në aspektin e softuerit, Sony shiti vetëm 47.1 milionë tituj lojërash nga 63.3 milionë një vit më parë.

Gjithashtu numri i përdoruesve të shërbimit PlayStation Plus ra nga në 47.3 milionë nga 47.4 milionë që ishte një vit më parë.

Edhe numri i përdoruesve aktivë ra në 102 milionë nga 106 milionë që kishte qenë. Duke parë drejt të ardhmes, Sony do të debutojë God of War Ragnarok më 9 Nëntor si dhe Last of Us Part I më 2 Shtator.


Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L