Monedhë

Kategoritë

4 javë më parë

Shitjet e smartfonëve bien më 9% por iPhone shkëlqen

Apple kishte 17% të tregut global të smartfonëve, nga 14% një vit më parë tha Canalys duke cituar kërkesën e fortë për iPhone 13.

Shitjet e iPhone mbeten të larta pavarësisht paqartësisë ekonomike që bëri që shitjet globale të smartfonëve të bien me 9% krahasuar me tre mujorin e dytë të vitit të kaluar sipas firmës analitike Canalys.

Apple kishte 17% të tregut global të smartfonëve, nga 14% një vit më parë tha Canalys duke cituar kërkesën e fortë për iPhone 13.

Samsung është kompania me pjesën më të madhe të tregut prej 21% sipas Canalys por që shitjet më të mëdha vinin nga segmenti buxhetor Galaxy A të cilët kushtojnë ndjeshëm më pak sesa iPhone 13.

Apple pritet të raportojë fitimet e saj më 28 Korrik.

Shefi i financave të gjigantit të iPhone Luca Maestri kishte paralajmëruar në muajin Prill për sfidat me të cilat përballet kompania tre mujorin e fundit ndërsa problemet me zinxhirët e furnizimit mund të godasin shitjet me 8 miliardë dollarë.

Edhe pse ofertat dhe promocionet pritet të ndihmojnë tregun, ekspertët e Canalys thonë se inflacioni po godet rëndë xhepat e konsumatorëve të cilët me shumë gjasa nuk do të kenë paratë e nevojshme në dispozicion për sezonin e festave të fundvitit.

Prodhuesit Kinezë vetëm sa kanë filluar të ndiejnë këtë probleme. Xiaomi, Oppo dhe Vivo patën rënie dyshifrore prej 14%, 10% dhe 9% respektivisht në tregun global.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L