Monedhë

Kategoritë

2 javë më parë

SSD-të 200TB së shpejti një realitet falë Micron

Aktualisht SSD-ja më e madhe në botë është një 3.5-inç 100TB nga Numbur Data duke përdorur një çip MLC me 64 shtresa.

Micron ka filluar prodhimin e çipit të parë NAND me 232 shtresa dhe është prodhuesi i parë NAND që thyen barrierën e 200 shtresave.

Çipi i dytë më me kapacitetin më të lartë i kompanisë ishte ai me 176 shtresa zbuluar në Nëntor të 2020, një përmirësim me 32% në dy vitet e fundit.

Modeli i ri është më i vogël se gjenerata e kaluar dhe ka densitet më të lartë se çdo komponent memorie silikoni. Teknologjia e re do ti hapë rrugë produkteve akoma më të voglame kapacitete më të mëdha nga SSD-të tek kartat microSD.

Aktualisht SSD-ja më e madhe në botë është një 3.5-inç 100TB nga Numbur Data duke përdorur një çip MLC me 64 shtresa.

Dy vite më parë gjatë një interviste, CEO i Micron Thomas Isakoviç kishte sugjeruar se kapacitetet 200TB Dhe 400TB do të ishin një realitet në 2023.

Micron nuk foli lidhur me teknologjinë e prodhimit por tha se çipi ka shpejtësinë më të lartë I/O në treg prej 2.4Gbps ose 50% më e lartë se gjenerata e kaluar.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L