Monedhë

Kategoritë

3 muaj më parë

Teknologjitë deepfake mund të mashtrojnë me lehtësi sistemet biometrike të bankave

Verifikimi KYC përdoret në disa industri përfshirë banka, fintech, sigurime, crypto etj. Hulumtuesit e Sensity ekspozuan dobësitë e 9 prej 10 sistemeve KYC përmes deepfake.

Teknologjitë deepfake mund të mashtrojnë me lehtësi sistemet biometrike të bankave

Një ekip hulumtuesish nga Sensity kanë zbuluar se testimet biometrike përdorur nga bankat dhe bursat e kriptomonedhave për të verifikuar identitetet e përdoruesve mund të mashtrohen lehtësisht nga teknologjia deepfake.

Në një raport të publikuar ditën e Mërkure, hulumtuesit e firmës së sigurisë demonstruar sesi fytyra të gjeneruara nga inteligjenca artificiale mashtruan sistemet.

Njohur si mekanizma “know your customer”, procese të tilla verifikimi kërkojnë nga përdoruesit të dërgojnë fotografi mjeteve të identifikimit dhe fytyrës së tyre. Më pas një test live bëhet duke kapur fytyrën e përdoruesit në kohë reale dhe krahasuar atë me një foto selfie dhe foton e mjetit të identifikimit.

Verifikimi KYC përdoret në disa industri përfshirë banka, fintech, sigurime, crypto etj. Hulumtuesit e Sensity ekspozuan dobësitë e 9 prej 10 sistemeve KYC përmes deepfake.

Me mashtrimet në kriptomonedha që po bëhen një normalitet, do të jetë thjeshtë çështje kohe përpara se dobësi të tilla të shfrytëzohen më shumë nga kriminelët kibernetikë ndërsa teknologjia deepfake bëhet më e lehtë përdorur.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Blackview A95

20,990 L
Kurseni: 1,000 L
- 50%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Mi Casual Daypack

990 L
Kurseni: 1,000 L
- 27%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Tv Box H96 Max 4/64GB 6K

3,990 L
Kurseni: 1,500 L
- 31%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Mi Smart Scale 2

1,790 L
Kurseni: 800 L
- 3%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G3 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

38,990 L
Kurseni: 1,000 L