Monedhë

Kategoritë

2 muaj më parë

Telefonët Android dhe iOS janë hakuar nga një spyware i një kompanie Italiane

Kompania RCS, në uebsajtin e të cilës thuhet se agjencitë ligjzbatuese Evropiane janë klientë të saj, ka zhvilluar mjete përgjimi të mesazheve private dhe kontakteve.

Telefonët Android dhe iOS janë hakuar nga një spyware i një kompanie Italiane

Mjetet e hakimit të  një kompanie Italiane janë përdorur për të përgjuar smartfonët Android dhe iOS në Itali dhe Kazakistan tha Google.

Kompania RCS, në uebsajtin e të cilës thuhet se agjencitë ligjzbatuese Evropiane janë klientë të saj, ka zhvilluar mjete përgjimi të mesazheve private dhe kontakteve.

Autoritetet Amerikane dhe Evropiane prej kohësh kanë menduar implementimin e kufizimeve për shitjen dhe importin e spyuerëve. RCS Lab tha për agjencinë e lajmeve Reuters se shërbimet e saj janë në përputhje me ligjet Evropiane dhe ndihmon autoritetet të hetojnë krime.

Ndërsa Google tha se ka marrë masat për të mbrojtur përdoruesit Android duke i paralajmëruar ata. Industria e zhvillimit të spyuerëve për qeveritë është rritur ndjeshëm me shumë kompani që zhvillojnë mjete përgjimi masiv.

Kjo industri u vu në shënjestër në vitet e fundit për shkak të kompanisë Izraelite NSO dhe softuerit të saj të përgjimit Pegasus përdorur nga disa qeveri për të përgjuar gazetarë, aktivistë dhe disidentë. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L
 
OFERTË ONLINE

AirPods 3rd Generation

20,990 L
 
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP 255 G8 15.6″, AMD

33,990 L39,990 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

FujiFilm Instax Mini 11 Instant Film Camera

9,490 L
Kurseni: 500 L