Monedhë

Kategoritë

3 javë më parë

AMD zbulon aksidentalisht procesorët Ryzen 7000

Në këtë listë mungojnë çipet Ryzen 3 megjithatë jemi mësuar që AMD të prezantojë fillimisht produktet për entuziastët.

Mbase nuk duhet të presim deri në Vjeshtë për të kuptuar se çfarë procesorët AMD Ryzen 7000 do të sjellin sepse vetë kompania aksidentalisht ka ofruar vetë këto informacione.

Videocardz dhe Gizmodo arritën të zbulonin informacionin në faqen e AMD. Në vëmendje janë çipet e segmentit të lartë përfshirë dy variante Ryzen 9 (7900X dhe 7950X), një Ryzen 7(7700X) dhe një Ryzen 5 (7600X).

Në këtë listë mungojnë çipet Ryzen 3 megjithatë jemi mësuar që AMD të prezantojë fillimisht produktet për entuziastët.

Lista nuk kishte detaje teknike. Në demon e paraqitur në Computex në Qershor, AMD tregoi një procesor me 16 bërthama me frekuencë 5.5Ghz që me shumë gjasa ka qenë Ryzen 9 7950X.

Të gjitha seritë Ryzen 7000 do të bazohen në arkitekturën e re Zen 4 që ofron dyfishin e cache L2, frekuencë maksimale mbi 5Ghz, inteligjencë artificiale dhe mbështetje për teknologji si DDR5 dhe PCIe 5.0.

Përdoruesit duhet të kenë një pllakë amë AM5 ndërsa AMD premton 15% më shumë performancë për bërthamë.

Është e paqartë se kur linja Ryzen 7000 do të jetë e disponueshme dhe sa do të kushtojë. 

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 19%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP EliteBook 850 G4 15.6″, 8GB, 250GB SSD, Core i5

44,490 L
Kurseni: 10,500 L
- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L