Monedhë

Kategoritë

4 javë më parë

I nxehti i madh detyron Google dhe Oracle të fikin serverët në qendrat e të dhënave

Qendrat e tyre të të dhënave u mbinxehën nisur nga temperaturat e pazakonta që goditën Evropën perendimore ditët e fundit.

Temperatura rekord prekën Britaninë ditën e Marte ndërsa gjigantët e teknologjisë si Google dhe Oracle u përballen me probleme ndërsa sistemet e tyre të ftohjes dështuan në qendrat e të dhënave.

Qendra e të dhënave janë ndërtesa të mëdha të cilat përmbajnë mijëra kompjuterë dhe janë ato që mundësojnë çdo shërbim online.

Përqendrimi i fuqisë kompjuterike është i madh saqë nxehtësia e çliruar e bën të domosdoshme ajrimin. Të dy kompanitë thanë se problemet e tyre ishin zgjidhur.

Qendrat e tyre të të dhënave u mbinxehën nisur nga temperaturat e pazakonta që goditën Evropën perendimore ditët e fundit.

Rritja e temperaturave në qendrat e të dhënave bëri që disa sisteme të fikeshin si masë mbrojtëse. I nxehti goditi edhe qendrën e të dhënave të Google në Londër.

Për të parandaluar dëmtimin kompania tha se kishte fikur ca prej tyre.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
OFERTË ONLINE

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

28,990 L31,990 L