Monedhë

Kategoritë

3 javë më parë

Samsung përsëri poston të ardhura dhe fitime rekord

Fitimi i Samsung arriti në 10.8 miliardë dollarë, 12% më shumë se e njëjta periudhë një vit më parë. Si herën e fundit divizioni i çipeve kontribuoi në shifrat rekord.

Samsung përsëri poston të ardhura dhe fitime rekord

Për tremujorin e dytë me radhë Samsung raportoi të ardhura të konsoliduara prej 59.4 miliardë dollarë, një nivel rekord për tre mujorin që u mbyll më 30 Qershor.

Fitimi i Samsung arriti në 10.8 miliardë dollarë, 12% më shumë se e njëjta periudhë një vit më parë. Si herën e fundit divizioni i çipeve kontribuoi në shifrat rekord.

Ky divizion gjeneroi 21.9 miliardë dollarë të ardhura dhe 7.7 miliardë dollarë fitim kryesisht nga kërkesa për çipe serverësh.

Megjithatë kërkesa për çipe për produktet konsumatorë si telefonët mobile dhe kompjuterët ishte shumë e dobët. Madje Samsung tha se shitjet e DRAM dhe NAND ishin poshtë pritshmërive.

Nisur nga kjo biznesi i eksperiencave mobile të Samsung u prek për shkak edhe të situatës gjeopolitike dhe inflacionit. Kostot e komponentëve dhe logjistikës janë rritur.

Gjiganti i teknologjisë nuk pret që shitjet e smartfonëve të shpërthejnë tre mujorin e ardhshëm dhe me shumë gjasa do të qëndrojnë kështu siç janë. Muajin e ardhshëm kompania prezanton telefonët e rinj me ekrane me palosje.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 28%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Kids E07 Smart Watch

1,790 L
Kurseni: 700 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Disc Edition

89,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 54%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

12,490 L
Kurseni: 14,500 L
- 13%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Ninebot Max Sport Balance

64,990 L
Kurseni: 10,000 L
- 40%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Game Box Power M3

2,990 L
Kurseni: 2,000 L
- 23%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

HP ProBook 440 G5 14″, 8GB, 120GB SSD, Core i5

38,490 L
Kurseni: 11,500 L
- 6%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Sony Playstation 5 Digital Edition Console

84,990 L
Kurseni: 5,000 L
- 5%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

OnePlus 10 Pro

94,990 L
Kurseni: 5,000 L