SAPO ERDHI

Processor Intel Core i9-14900KF Tray

63,490 L

 

Procesorët e desktopit të gjeneratës së 14-të Intel® Core™ përfaqësojnë një ndryshim paradigme në kompjuter, duke shfrytëzuar një arkitekturë hibride të performancës më të avancuar që integron bërthamat e performancës dhe bërthamat efikase në një çip të vetëm, duke ofruar deri në 24 bërthama dhe 32 thread. Të krijuar për të optimizuar lojërat, krijimin e përmbajtjes dhe produktivitetin, këta procesorë kanë teknologji të avancuara si Intel® Turbo Boost Max 3.0, Thermal Velocity Boost dhe Adaptive Boost, duke siguruar performancë të pashembullt. Overclocking bëhet i arritshëm përmes mjeteve si Intel® Extreme Tuning Utility dhe Extreme Memory Profile. Me rritjen e aftësive të memories, përshpejtimin e AI dhe madhësitë e zgjeruara të cache-it, procesorët e desktopit Intel® Core™ ripërcaktojnë kompjuterin, duke ofruar një përvojë superiore dhe gjithëpërfshirëse për një gamë të larmishme detyrash.

Ka stok

SKU: ECM603 Kategori: , , Etiketa: ,

Informacion i detajuar

Peshë
1 g/kg
Brand
Announced

2023

GENERAL SPECIFICATIONS
Total Cores

24

Number of Performance-cores

8

Number of Efficient-cores

16

Total Threads

32

Max Turbo Frequency

6.0 GHz

Efficient-core Max Turbo Frequency

4.4 GHz

Performance-core Base Frequency

3.2 GHz

Efficient-core Base Frequency

2.4 GHz

Cache

36 MB Intel® Smart Cache

Total L2 Cache

32 MB

Processor Base Power

125 W

Maximum Turbo Power

253 W

Memory Specifications
Max Memory Size

192 GB

Memory Types

Up to DDR5 5600 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s

Memory Channels

2

Max Memory Bandwidth

89.6 GB/s

Processor Graphics

No

Expansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision

4.0

DMI Lanes

8

Scalability

1S Only

PCI Express Revision

5.0 and 4.0

PCI Express Configurations

Up to 1×16+4, 2×8+4

Maximum PCI Express Lanes

20

Sockets Supported

FCLGA1700

Max CPU Configuration

1

TJUNCTION

100°C

Advanced Technologies
Details

Intel® Gaussian & Neural Accelerator
Intel® Thread Director
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU
Intel® Speed Shift Technology
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0
Intel® Turbo Boost Technology
Intel® Hyper-Threading Technology
Intel® 64
Instruction Set
Instruction Set Extensions Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
Idle States
Enhanced Intel SpeedStep® Technology
Thermal Monitoring Technologies
Intel® Volume Management Device (VMD)

Security & Reliability
Info

Intel® Standard Manageability (ISM)
Intel® Control-Flow Enforcement Technology
Intel® AES New Instructions
Secure Key
Intel® OS Guard
Execute Disable Bit
Intel® Boot Guard
Mode-based Execute Control (MBEC)
Intel® Virtualization Technology (VT-x)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT)

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim

Informacione për paketimin

1 x CPU

1 x Manual