Monedhë

Kategoritë

4 muaj më parë

Të ardhurat e Microsoft në nivele rekord

Edhe segmenti i kompjuterëve personal u rrit ku përfshihet Windows, reklamimi, pajisjet dhe gaming me 17.47 miliardë dollarë të ardhura.

Të ardhurat e Microsoft në nivele rekord

Microsoft raportoi një fitim prej 18.8 miliardë dollarësh për tre muajt e fundit të 2021 duke tejkaluar pritshmëritë e analistëve.

Gjiganti i softuerit raportoi të ardhura prej 51.7 miliardë dollarë, një rritje me 20% krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë. Por lajmet nuk impresionuan investitorët të cilët kanë hyrë në industrinë e teknologjisë për shkak të boom-it të aksioneve gjatë pandemisë.

Microsoft është gjiganti i parë Amerikan i teknologjisë që raporton të ardhura e tremujorit të fundit përpara Apple, Amazon, Meta dhe Alphabet.

Biznesi cloud i kompanisë që përfshin Azure, Github, Windows Server raportoi 18.33 miliardë dollarë të ardhura, një rritje me 25.5%. vetëm Azure u rrit me 46%.

Edhe segmenti i kompjuterëve personal u rrit ku përfshihet Windows, reklamimi, pajisjet dhe gaming me 17.47 miliardë dollarë të ardhura.

Shitjet e licencave Windows u rritën me 25% në tre mujorin e fundit të 2021. Por sipas firmës analitike Gartner, shitjet e kompjuterëve personalë kanë rënë me 5%.

Së fundi Microsoft tha se aktualisht janë 1.4 miliardë pajisje aktive në muaj me Windows 10 dhe Windows 11.

Copyright: © PCWorld Albania

Dil i kënaqur me:

- 56%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TCL Tab 10s, WiFi Only

11,990 L
Kurseni: 15,000 L
- 10%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Laptop Apple Macbook Pro 13″, 8GB, 512GB SSD, M1 (2020)

179,990 L
Kurseni: 20,000 L
- 9%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro

40,990 L
Kurseni: 4,000 L
Second Chance

Apple iPhone 8 Plus

29,990 L
 
- 11%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

Xiaomi Redmi 9A

11,990 L
Kurseni: 1,500 L
- 46%
OFERTË ONLINE
Ofertë!

TWS Wireless Bluetooth Earbuds i12

590 L
Kurseni: 500 L